Under gårdagen besökte äldreministern Anna Tenje (M) Umeå med anledning av de allvarliga missförhållanden som uppdagats inom kommunens äldreomsorg. Bakgrunden är uppgifter om grov vanvård, där två äldre kvinnor avlidit och där kommunen misstänks ha underlåtit att agera vid misstänkta sexualbrott inom hemtjänsten.
Under besöket riktade äldreministern kritik mot Umeå kommun och dess politiska ledning och menade att arbetet med att säkerställa de äldres trygghet och omsorgens kvalitet inte har tagits på tillräckligt stort allvar.
– När signaler om övergrepp eller andra allvarliga missförhållanden inom äldreomsorgen framkommer är det kommunens ansvar att ta detta på största allvar. Om det finns indikationer på att ett brott kan ha begåtts måste kommunen agera direkt, skrev Tenje på sociala medier.
Kritiken tar sin utgångspunkt i rapporteringen om vanvård inom äldreomsorgen, där kommunen enligt uppgifter inte ska ha stängt av eller polisanmält personal inom hemtjänsten trots misstankar om våldtäkter mot äldre. Två äldre kvinnor har även avlidit, sannolikt till följd av vanvård.
Under sitt besök i Umeå genomförde äldreministern verksamhetsbesök tillsammans med Anders Ågren (M), kommunalråd i opposition, och träffade en av de utsatta äldres anhöriga.
Anders Ågren välkomnade äldreministerns närvaro och uttryckte stöd för regeringens politik på äldreomsorgsområdet. Samtidigt betonade han att problemen i Umeå kommun är djupare och kräver ett omfattande kulturskifte.
– Umeå kommun har en osund kultur, där missförhållanden tystas ner och de som larmar bestraffas. Tyvärr handlar det mesta om att man vill presentera en bra bild av Umeå. Resultatet är motsatsen.