Moderaterna utkräver ansvar för vanvården

Publicerad: 

Frågan om vanvården inom Umeå kommuns äldreomsorg aktualiserades återigen under kommunfullmäktiges sammanträde i november. Bakgrunden var en interpellation från Joline Göttfert (M) riktad till den nya äldrenämndens ordförande, Lena Karlsson Engman (S).

Interpellationen efterfrågade dels Karlsson Engmans syn på de åtgärder som förvaltningen uppgett sig ha genomfört, dels om förslaget att inrätta en extern granskningsfunktion för äldreomsorgen – en fråga som Moderaterna länge drivit i kommunen. Göttfert menade att problemen gällande Dragonens vård- och omsorgsboende varit kända ända sedan 2017, men att åtgärder vidtagits för sent.

– Varför tillsatte man inte en extern utredning av boendet för flera år sedan, om man känt till det under så lång tid? Det är för mig obegripligt, sade Göttfert.

Karlsson Engman framhöll att de åtgärder som nu vidtagits, tillsammans med den nya budgeten och verksamhetsplanen som tagits av nämnden, ger förutsättningar att komma till rätta med den problematik som uppmärksammats. Oppositionsrådet Anders Ågren (M) delade dock inte denna uppfattning och menade att ansvariga måste ställas till svars.

– Vanvården inom Umeås kommunala äldreomsorg är djupt skamlig. Och måste leda till konsekvenser. För alla de i ansvarig position som känt till situationen, men inte vidtagit åtgärder, menade Ågren.

Vidare menade Ågren att de åtgärder som förvaltningen redovisat presenterats på ett vilseledande sätt, både vad gäller tidpunkt och omfattning.

– Av Karlsson Engman nämns nu ett antal insatser och åtgärder som har vidtagits. Dessa – som vi också fått redovisat i kommunstyrelsens arbetsutskott av ansvariga – kan ju låta betryggande. Men problemet är ju att dessa insatser gjordes efter dödsfallet i november 2024. På 2 av 12 enheter. Inte på hela Dragonens vård- och omsorgsboende. Och det senaste dödsfallet var på andra sidan huset, sade Ågren.

I stället för de insatser som han menade var alltför begränsade efterlyste Ågren en mer genomgripande förändring av både synen på och styrningen av äldreomsorgen i Umeå. Enligt honom behövs ett trendbrott med ökad personaltäthet, större satsningar på kompetensutveckling, stärkt valfrihet för äldre, en organisationskultur där personal kan larma utan rädsla för repressalier samt såväl bättre ledning som styrning.

JOHAN LINDSTRÖM

Mest lästa