– Umeå kommun har i dag ett stort fokus på brottsförebyggande arbete, vilket är positivt. Samtidigt finns det flera områden som kan förbättras, och det är bakgrunden till att jag har lämnat in motionen, säger Göttfert (M).
I motionen pekar Göttfert (M) på brister i informationsdelningen mellan kommunens förvaltningar. Viktig information riskerar att stanna inom enskilda verksamheter, vilket kan få allvarliga konsekvenser. Ett exempel på detta skulle kunna vara att en förening polisanmäls, men att kommunala bolag fortsätter att sponsra föreningen för att de inte har kännedom om polisanmälan.
– Det har nyligen hänt att en förvaltning gjort en polisanmälan i ett ärende utan att informera andra förvaltningar, trots att informationen hade varit viktig för att förebygga fortsatt brottslighet. Det här är en tydlig brist i kommunens arbetssätt och visar behovet av att upprätta rutiner för informationsdelning inom kommunen, menar Göttfert (M).
En annan brist som beskrivs i motionen är handläggning av föreningsstöd. Umeå kommuns Föreningsbyrå har uppdraget att ha kontakt med föreningar och ideella verksamheter från kommunens sida. Enligt Göttfert (M) har det vid upprepade tillfällen hänt att andra förvaltningar inom kommunen handlagt stöd till föreningslivet, utan att Föreningsbyrån har involverats.
– Det är Föreningsbyrån som ska ha kontakt med föreningslivet och som också har bäst kännedom om föreningar. Föreningsbyrån har också rutiner för granskning av föreningar som får kommunala bidrag. När stöd handläggs utanför Föreningsbyrån finns en risk att kommunen beviljar medel till föreningar som av olika skäl inte bör få kommunalt stöd, säger Göttfert (M).
I motionen föreslås även att kommunens regler kring stöd till ideella föreningar och uthyrningsregler ska förändras, så att kommunen ställer krav på att föreningar och hyresgäster samarbetar med myndigheter.
Motionen kommer att beredas av berörda nämnder innan kommunfullmäktige fattar beslut om motionen.