För att förbättra transportmöjligheterna och minska förseningar har Moderaterna tillsammans med samarbetspartierna beslutat om byggstart för hela 18 nya infrastrukturprojekt, till ett värde av över 22 miljarder kronor. Bland dessa ingår byggstarten av nästa del av Norrbotniabanan och satsningar på att öka kapaciteten på Malmbanan. I torsdag förra veckans tog regeringen nästa steg och fattade beslut eller förberedande beslut om byggstart för totalt 18 infrastrukturprojekt. Där totalt 1 200 miljarder kronor ska satsas under de kommande 12 åren – en historisk satsning på svensk infrastruktur. Målet är att både underhålla och utveckla vägar och järnvägar för att skapa bättre förutsättningar för jobb och tillväxt i hela landet. 17,7 miljarder kronor av de totalt 22 miljarder kronorna avser en byggstart av Norrbotniabanan mellan Dåva och Skellefteå.
– Det här är en glädjens dag för mig och alla andra som kämpat för att vi ska få pengar till att bygga Norrbotniabanan på riktigt. Det är framförallt en glädjens dag för alla oss som bor i Västerbotten och Norrbotten säger Edward Riedl (M), ordförande i riksdagens finansutskott.
Det har varit många turer med Socialdemokratiskt styrda regeringar kring Norrbotniabanan med liten leverans. Hur känns det här beskedet?
-Det här visar att vår regering tror på Norrland. Den här satsningen kommer bidra till framtidstro och fler jobb i Norrland avslutar Edward Riedl (M), ordförande i riksdagens finansutskott.