Fyra miljoner i stöd till Umeås föreningsägda anläggningar

Fritidsnämnden i Umeå har beslutat att fördela totalt 4 004 363 kronor i driftstöd till ideella föreningar som äger och driver egna lokaler och anläggningar. Det framgår av ett pressmeddelande från kommunen.

Publicerad: 

Omkring 80 föreningar får ta del av driftstödet för att underhålla sina anläggningar. Bidraget används bland annat till skötsel av fotbollsplaner, ridanläggningar, isbanor, elljusspår, tennisbanor, badplatser, golfanläggningar, skoterleder, fiskeplatser och friluftsanläggningar.

– Föreningslivet spelar en viktig roll och gör ett fantastiskt jobb som erbjuder ridanläggningar, isbanor, fiskeplatser och andra anläggningar som gynnar många människor i olika delar av kommunen. Vi ska värna om de ideella krafter som är ett viktigt komplement till kommunal service, säger Joline Göttfert (M), vice ordförande i fritidsnämnden.

Med stödet vill kommunen stötta ideella föreningar som äger och driver anläggningar inom idrotts- och friluftsområdet, som ett komplement till de kommunala anläggningarna. Stödet syftar till att täcka en del av kostnaderna för drift och underhåll av dessa föreningsägda anläggningar.

– De ideella krafterna på landsbygden är ett föredöme och en stor källa till inspiration. Det är ett stort jobb som ligger bakom att hålla de här lokalerna och anläggningarna öppna för kommunens invånare, säger Ari Leinonen (S), ordförande i fritidsnämnden, i ett pressmeddelande.

 

 

Anton Bergström Nord

Mest lästa