Barnen i förskolan ska mötas av fler böcker och färre skärmar

Regeringen har beslutat om förändringar i förskolans läroplan, som bland annat innebär att förskolan i huvudsak ska vara skärmfri för barnen. Därutöver har ändringar gjorts för att betona betydelsen av läsning och rörelse i förskolan. Beslutet välkomnas av Elmer Eriksson, ledamot i för- och grundskolenämnden i Umeå.

Publicerad: 

– Små barn tillbringar en stor del av sin vakna tid i förskolan, och förskolan spelar en avgörande roll för barns språkutveckling, särskilt för de barn som inte har svenska som modersmål. Det är av stor vikt att barn tidigt kommer i kontakt med böcker. Det är positivt att förändringarna i förskolans läroplan tydliggör att barn ska mötas av fler böcker och färre skärmar i förskolan, säger Eriksson (M).

Forskning visar att skärmfria miljöer främjar språkutveckling, förbättrar koncentration och stärker sociala relationer. Digitala verktyg kan vara beroendeframkallande och minska intresset för andra aktiviteter. Mycket skärmanvändning kan också leda till ångest, sömnproblem och stillasittande. Forskning visar även att analoga aktiviteter i analoga miljöer främjar barns lärande och utveckling samt bidrar till att minska stillasittande. Mot denna bakgrund förstärker regeringen skrivningarna om rörelse och fysisk aktivitet i läroplanen.

Ändringarna i läroplanen innebär att det inte längre finns krav på att barn ska använda digitala lärverktyg i förskolan. För barn under två år bör enbart analoga lärverktyg användas och för äldre barn ska digital användning ske med stor restriktivitet. Därutöver förstärks skrivningarna i läroplanen om att utbildningen i förskolan ska bygga på vetenskaplig grund och beprövad erfarenhet.

Förskolan får även tydligare skrivningar om läsning. Bland annat betonas förskolans roll i att introducera barn till högläsning, utveckla deras ordförråd och väcka intresset för att lära sig läsa. Detta skapar bättre förutsättningar för barn att utveckla en stabil grund för att lära sig att läsa och skriva.

– Regeringen är tydlig: Sverige ska vara ett läsande land. Tidig läs- och skrivförmåga bidrar inte bara till ett nyanserat talspråk och rikt ordförråd, utan också till kritiskt tänkande och kreativitet. Att kunna läsa och äga språket är även fundamentalt för att kunna delta aktivt i vår demokrati. Genom att förstärka skrivningarna om läsning i läroplanen stärker vi Sverige som bildnings- och kunskapsnation, säger kulturminister Parisa Liljestrand i ett pressmeddelande.

De nya ändringarna i förskolans läroplan träder i kraft den 1 juli 2025.

 

Joline Göttfert

Mest lästa