Partiet lyfter särskilt att personer med kroniska eller varaktiga funktionsnedsättningar fortfarande inte ges tillräckliga förutsättningar i de föreslagna riktlinjerna. Att behöva genomgå upprepade prövningar för tillstånd som inte förbättras skapar en onödig otrygghet.
– Funktionsnedsättning börjar inte vid en viss ålder. Den som lever med en permanent nedsättning ska kunna få långsiktiga beslut, säger Charlotta Jansson Enquist.
Moderaterna betonar också vikten av att riktlinjerna anpassas efter verkligheten i en glesbygdskommun.
– I stora delar av kommunen är kollektivtrafiken begränsad eller saknas helt. Då räcker det inte med att en resa fungerar i teorin, den måste också fungera i praktiken, säger Charlotta Jansson Enquist.
Mot bakgrund av detta vill Moderaterna att riktlinjerna kompletteras så att:
- Personer med dokumenterad kronisk eller varaktig funktionsnedsättning kan beviljas färdtjänst för längre perioder eller tillsvidare när förbättring inte förväntas
- Hänsyn tas till tillgången till kollektivtrafik och de faktiska möjligheterna att resa i glesbygd vid bedömning av färdtjänst
– Återremissen ger en möjlighet att rätta till bristerna. Nu förväntar vi oss att riktlinjerna blir både mer rättvisa och bättre anpassade till hela kommunens verklighet, säger Charlotta Jansson Enquist.