Debatt: Bättre villkor för sparande – de första 500 000 på ISK skattebefrias om M vinner valet!

Publicerad: 

Debatt: Bättre villkor för sparande – de första 500 000 på ISK skattebefrias om M vinner valet!

Vi måste uppmuntra sparande. Omkring 3,9 miljoner svenskar har ISK-konton, och jag har skrivit om detta tidigare också. Det är en sparform som infördes 2012 med avsikt att förenkla för privatpersoner när det gäller sparande i aktier och fonder. För att uppmuntra till sparande har den moderatledda regeringen från 1 januari skattebefriat de första 300 000 kr för en sparare på investeringssparkonton (ISK). Men nu vill vi ta nästa steg och skattebefria de första 500 000.

Under lång tid har Moderaterna drivit på för att förbättra villkoren för den som vill spara. Vi tycker att det är bra, inte dåligt, att människor kan spara enkelt och förmånligt. Ett ökat privat sparande har många goda effekter. Det ger människor större frihet att bestämma över sina liv, att spara till pensionen, att bygga upp en buffert och att skaffa sig en bostad. Eget sparande är också den främsta finansieringskällan för nystartade företag och en viktig källa för kapital för etablerade företag som växer. Att sparande uppmuntras genom en låg beskattning är viktigt för tillväxten.

Det är helt uppenbart att ISK har blivit en succé. Det har bidragit till att svenskar aktiesparar i betydligt högre grad än andra EU-länder. Sverige har också blivit en förebild i EU-kommissionens arbete med att mobilisera kapital för att stärka unionens konkurrenskraft.

Att spara ska inte vara ett privilegium för de redan rika. Tvärtom. Det här handlar om att ge fler människor möjlighet att bygga upp sin egen ekonomiska trygghet. Även den som sparar någon hundralapp i månaden ska känna att deras sparande gör skillnad på sikt.

 

Åsa Ågren Wikström

Ordförande

Umeå Centrala Moderatförening

Mest lästa